24 تیر 1394

پاسداشت خدمات جمشید پیشدادی در جشن امردادگان

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

پاسداشت خدمات جمشید پیشدادی در جشن امردادگان

از نخستین گرد‌ هم‌آیی دانش‌آموختگان، دبیران و مدیران فیروزبهرام در سال ۱۳۸۶خورشیدی که به همت مدیر وقت دبیرستان، خداداد راسخی خرمی و جمعی از دانش‌آموختگان(فارغ‌التحصیلان) فیروزبهرام برگزار شد هر از چند گاهی یکی از دانش‌آموختگان که فیلش یاد هندوستان می‌کند سری به فیروزبهرام می‌زند تا تجدید خاطره‌ای کند و من نیز گوش‌شنوای آن‌ها می‌شوم و دل به خاطراتشان از دوره مدرسه، هم‌کلاسی‌ها، دبیران و ... می‌دهم. در این میان گاهی زمان حال و سن‌ و سال‌ام را گم می‌کنم و می‌پندارم هم‌سن فیروزبهرام هستم. از رعایت انضباط در کلاس عیسی ساعد(دبیر نقاشی) ، وقار و صلابت کوکلان(دبیر فرانسه و جغرافیا) ، وظیفه‌شناسی سیروس فرسایی(مدیر سال‌های 1352 تا 56) و شور و حرارت پیشدادی(ناظم سال‌های دور در فیروزبهرام) می‌گویند. گاهی در این گم‌شدن‌ها خودم را میان دانش‌آموزان آن دوره‌ها می‌بینم. با آن‌ها سر کلاس می‌نشینم. شیطنت می‌کنم. پس از مدرسه هم با چند تن از دوستانم سری به پیراشکی خسروی می‌زنیم. اما نه، این‌ها همه خیال است. من در دوره هیچ‌کدام از آن‌ها نبوده‌ام. اما تصویر متحرک خاطراتشان آن‌چنان برایم زنده است که انگاری خودم هم در خاطره آن‌ها نقشی داشته‌ام. ساعد، کوکلان، فرسایی و همین چند روز پیش، پیشدادی نیز به دنبال آن‌ها از میان‌مان رفت. تنها خاطرات آن‌هاست که باقی‌مانده.

 

برگرفته صفحه ۱۳۳ سال‌نامه سال تحصیلی 1335-1334 خورشیدی آموزشگاه‌های زرتشتیان تهران

 

چند روز پیش که خبر درگذشت جمشید پیشدادی را شنیدم یاد خاطرات شاگردانش افتادم که هنوز گاهی به یاد آن سال‌ها سری به فیروزبهرام می‌زنند و از او یاد می‌‌‌‌‌‌‌کنند که در پایان هر زنگ تفریح فریاد می‌زده است: «کلاس، آیون(آقایون) کلاس» و . . .

فیروزبهرامی‌ها پیشدادی را بیشتر با دوره نظامتش می‌شناسند اما او اهل ادب و هنر نیز بود. داستان و خاطره می‌نوشت و چکامه (شعر) می‌سرود. خودش در پیش‌گفتار یکی از کتاب‌هایش می‌گوید که حدود بیست‌وپنج – شش جلد کتاب نوشته است. اما تنها سه کتاب از او در قفسه «فیروزبهرامی‌ها»ی کتاب‌خانه دبیرستان وجود دارد. کتاب‌های «لالایی» و «گل‌هایی از گلزار دین و فرهنگ زرتشتیان» را چند سال پیش نوه دختری او ـ کورش هخامنشی ـ زمانی که دانش‌آموز فیروزبهرام بود، از سوی بامس(پدربزرگ) خود، جمشید، به کتاب‌خانه پیشکش کرد و «خاطرات ۳۶۵ روز»(بخش دوم) را خود آن بزرگوار با دستخط خود برای فیروزبهرام فرستاده بود که به قول خودش خواندنی‌ترین کتابش نیز هست.

 

 

دبیرستان و هنرستان ماندگار فیروزبهرام بنا دارد با برگزاری برخی از مراسم و جشن‌ها، خدمتگزاران آموزش‌وپرورش آموزشگاه‌های زرتشتیان را بشناساند و از خدمات آن‌ها یاد کند. همچنین ارتباط بیشتری با هم‌کیشان برقرار کند: یک تیر برای چند نشان.

پس از برگزاری گهنبار برای بانیان فیروزبهرام در سالروز درگذشت ارباب کیخسرو شاهرخ در روز یازدهم تیرماه، در گام بعدی، در برگزاری جشن امردادگان در روز شنبه سوم امردادماه ۱۳۹۴خورشیدی، از روانشاد جمشید پیشدادی یاد خواهیم کرد و خدماتش را پاس خواهیم داشت.

ازاین‌رو از همه علاقه‌مندان برای همکاری در برگزاری این برنامه پاس‌داشت دعوت می‌شود. برای ارائه پیشنهاد و هماهنگی با  آقای بوذرجمهر پرخیده، مدیر فیروزبهرام، (۶۶۷۰۲۱۰۱) تماس بگیرند.

 

خبر: کامران فریدونی، معاون پرورشی فیروزبهرام

تیرماه1394خورشیدی

تعداد مشاهده (1649)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "پاسداشت خدمات جمشید پیشدادی در جشن امردادگان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید