15 تیر 1394

برگزاری گهنبار چهره میدیوشهیم در فیروزبهرام

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
5

برگزاری گهنبار چهره میدیوشهیم در فیروزبهرام

در روز پنج‌شنبه یازدهم تیرماه سال 1394 خورشیدی  از ساعت 17، گهنبار در دبیرستان فیروزبهرام (چهره میدیوشهیم (Maid-yu-shahem  در سالن این مدرسه با حضور جمعی از هم‌کیشان برگزار شد.

بنابر استوره‌های زرتشتی؛جهان در شش گاه آفریده‌شده است:

1- آسمان 2- آب‌ 3- زمین  4- گیاه  5- جانور  6- انسان

گهنبار چهره "میدیوشهیم" ویژه پاسداشت گوهرِ آب است. موبدان در این گهنبار اوستای آب‌زور نیز خواندند.

پیشنهاد برگزاری این گهنبار از سوی هرمز خسرویانی به قصد قدردانی و سپاسگزاری از خدمات ارباب کیخسرو شاهرخ و دیگر بانیان فیروزبهرام بود که با همکاری انجمن خانه و مدرسه(اولیا و مربیان) فیروزبهرام، گروه پویندگان راه اشا و همچنین چندین تن از دانش‌آموزان فیروزبهرام در سر سال ارباب کیخسرو شاهرخ برگزار شد.

 

 

 

 

سپند بلندی پسر هفت ساله موبد تورج بلندی با خواندن «اهیایاسا» برنامه را آغاز کرد.

سپس گزیده‌ای از فیلم مستندی درباره ارباب کیخسرو و خدماتش به نمایش درآمد.

 

 

 

 

پس از نمایش فیلم، هرمز خسرویانی چند خط از کتاب خاطرات ارباب کیخسرو را خواند که نشان می‌داد ارباب باور داشته است که یکی از کارهای نیک، یاد کردن از درگذشتگان است. کتاب «خاطرات ارباب کیخسرو شاهرخ» نیز در حاشیه این برنامه به فروش ‌رسید تا از درآمد آن در برنامه‌های بعدی هزینه شود. این کتاب به کوشش شاهرخ شاهرخ و راشنا رایتر و ترجمه غلامحسین میرزا صالح در کتابخانه یگانگی آماده  فروش است.

 

 

 

 

آرش فیروزان در نخستین سخنرانی برنامه، از نیایش‌های گوناگون برای جنبه مینوی آب نزد زرتشتیان یاد کرد که خود نشانه میزان توجه آن ها به این آفریده آفریدگار جهان هستی است. همچنین توجه خاص نیاکانمان را در استفاده بهینه از آب و بروز خلاقیت‌های شگفت‌انگیز آن‌ها را در کاه‌ریزها، سدها، آسیاب‌های آبی، آب انبارها، گرمابه و سقاخانه‌ها یادآوری کرد.

اما جذاب‌ترین بخش سخنرانی فیروزان آن‌جایی بود که با استناد به تحقیقات پژوهشگر ژاپنی دکتر ماسارو ایموتو ثابت شده است که مولکول‌های آب به اندیشه، گفتار و کردار و حتی نوشتار ما واکنش نشان می‌دهند و با در نظر گرفتن این که 60 درصد وزن ما را آب تشکیل می‌دهد، اهمیت نیایش‌ها و تاثیر آن بر تن و روان بیش از پیش روشن و بدیهی شده است. به همین دلیل به هر نفر از حاضرین پیش از ورود یک استکان کوچک آب دادند تا در پایان گهنبارخوانی و خواندن اوستای آب‌زور آن را بخورد و تاثیر نیایش‌ها بر آب را تجربه کنند.

 

 

 

 

پریناز نمیرانیان در سخنرانی بعدی از نقش آب در بخش‌های گوناگون بدن و بروز انواع بیماری به علت کمبود آب در بدن سخن گفت، او یادآور شد که روش‌های گوناگونی برای تنظیم آب در بخش‌های مختلف بدن وجود دارد، یکی زمان‌ها و چگونگی نوشیدن آب، دیگری تنظیم گردش آب از راه حرکات یوگا و نوشیدن آب پس از بیان کلام مانتره که آب ضمن جذب نیروی مثبت کلام، نیروهای منفی بدن را از بین می‌برد.

 

 

 

 

 

 

پس از گهنبارخوانی و خواندن اوستای آب‌زور، سرگرد پرویز شهریاری در سخنانی کوتاه به برخی از کارها و ثمرات زندگی ارباب کیخسرو شاهرخ چنین اشاره کرد: ساخت تعدادی مدرسه برای زرتشتیان تهران و کرمان، راه‌اندازی انجمن زرتشتیان تهران و کرمان، نمایندگی زرتشتیان در مجلس از دوره دوم تا نیمه‌های دوره دوازدهم(زمان مرگ)،راه‌اندازی اداره تلفن، بازرس ویژه راه‌آهن سراسری تا بهره‌برداری،راه‌اندازی کتابخانه، چاپخانه و موزه مجلس،یافتن محل دفن فردوسی و ساخت آرامگاه کنونی.

 

 

 

 

نام افرادی که در برگزاری این گهنبار همکاری داشتند(به غیر از آن‌هایی که نامشان در متن آمده ): 1- برگزاری نیایش: موبد مهراب وحیدی، موبد تورج بلندی، سرور تاراپوروالا 2- مسئول سفره گهنبار: مهناز هرمزدی(عضو انجمن اولیا و مربیان فیروزبهرام) 3- بوذرجمهر پرخیده(مدیر)، کامران فریدونی(معاون پرورشی)، بهنام بنداری(دبیر دینی)، اردشیر کاویانی(مسئول کارگاه کامپیوتر) 4 – تعدادی از افراد گروه پویندگان راه اشا: آنیتا امجد، اردشیر فیروزان، آناهیتا فیروزان 5- تعدادی از دانش‌آموزان فیروزبهرام: بهمن اردشیریان، شهریار اشتری، رستم باستانی، بهروز بزرگ‌چمی، آرمین خسرویانی، مهیار دمهری، سپهر راستی، جهانگیر سلامتی، مهرگان غیبی، خشایار فرخانی و شایان نمیرانیان

 

 

 

 

 

لازم است از همه افراد بالا، هم‌کیشان ارجمندی که در این برنامه حضور پیدا کردند و هم‌چنین کسانی که هزینه‌های این گهنبار را پرداخت کردند، به ویژه بازماندگان ارباب کیخسرو شاهرخ سپاسگزاری و قدردانی کنیم.

عکس و خبر: کامران فریدونی، معاون پرورشی فیروزبهرام

 

تعداد مشاهده (1713)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "برگزاری گهنبار چهره میدیوشهیم در فیروزبهرام "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید