7 فروردین 1397

جشن «به پیشواز نوروز» 1397 در فیروزبهرام

مولف: اردشیر کاویانی گوهری   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

جشن «به پیشواز نوروز» 1397 در فیروزبهرام

چندین سال است که در دبیرستان و هنرستان ماندگار فیروزبهرام به مناسبت سالِ نو جشنی با عنوان « به پیشواز نوروز» برگزار می‌شود.

 

 

همۀ کارهای این جشن به‌وسیله دانش‌آموزان انجام می‌شود. این‌بار این مراسم در روز سه‌شنبه 22 اسفند 1396 به مدت حدود یک ساعت و نیم در زنگ پایانی برگزار شد.

جشن با خواندن نیایش زرتشتیان توسط پویا باستانی(4 ریاضی) و سپهر راستی (4 تجربی) آغاز شد. سپس نیایش ارمنی‌ها را آروتین زاغیان( 11 ریاضی) و نارک هاکوپیان(10 ریاضی) خواندند.

 

 

 

 

پس از پخش سرود ملی آرش قابوسی( 11 ریاضی) ، رئیس شورای دانش‌آموزی، به‌عنوان نماینده دانش‌آموزان به مهمان‌های جشن خوش‌آمد و سال نو را تبریک گفت.

 

 

برای این جشن از موبد «هنگامی» دعوت شده بود که درباره سنت دیرینۀ «نوروز» چند کلمه‌ای گفتگو کند.

 

 

امسال دو مجری داشتیم: آرش رستمی( 11 ریاضی) و سینا خلیلی( 11 حسابداری)

 

 

نقش عمو ( یا حاجی) فیروز را هم مانند پارسال شروین ارغوانی( 11 حسابداری) به همراه مجری‌ها بازی می‌کرد.

نیما حاجی‌نصیری( 4 تجربی) در دو نوبت به روی صحنه آمد و جوک تعریف کرد.

 

 

چندمین سال پی‌درپی است که به مناسبت برگزاری این جشن بهاریۀ « خوش به حال غنچه‌های نیمه‌باز»  از زنده‌یاد «فریدون مشیری» دکلمه می‌شود. این بار لیونید کشیشیان( 11 ریاضی) و سهراب کیانی (10 ریاضی) این کار را انجام دادند.

 

 

سپس پویا باستانی( 4 ریاضی) دو آهنگ اجرا کرد که نیما استاد (11 ریاضی) با اُرگ و  بهراد ستودیان(11 ریاضی) با گیتار او را همراهی کردند.

 

 

خشایار امیدی( 11 ریاضی) برای سال دوم حرکت‌های نمایشی با نانچیکو اجرا کرد.

 

 

فرهاد گبل( 11 ریاضی) با ترکیب عکس و موسیقی کلیپی تهیه کرده بود که سیر رویدادهای مدرسه را از آغاز تا جشن نشان می‌داد. نمایش این کلیپ حدود 10 دقیقه زمان برد.

 

 

شعر «وطن یعنی همه آب و همه خاک» نیز برای چندمین بار است که توسط دانش‌آموزان دکلمه می‌شود. این بار سپهر خسرویانی (10 حسابداری) این شعر را دکلمه کرد و در ادامه با نواختنِ دَف به فراز یزدانی( 10 کامپیوتر) که تنبک می‌نواخت پاسخ می‌داد. این شعر را علیرضا شجاع پور با همفکری شاگردانش سروده است.

 

 

در پایان برنامه، مدیر فیروزبهرام، آقای بوذرجمهر پرخیده در سخنانی کوتاه برای فیروزبهرامی‌ها سال خوشی را آرزو کرد و با همکاری حاجی فیروز با قرعه‌کشی به سه تن از دانش‌آموزان کارت هدیۀ جایزه داد. گارنی قدیمیان( 10 کامپیوتر)، مهیار دمهری( 4 ریاضی) و آروتین آراراتیان( 11 ریاضی) برنده این جایزه بودند.

 

 

برای برگزاری این برنامه بچه‌ها از چندین هفته‌ پیش تمرین‌های خود را آغاز کرده بودند و جز کسانی که به روی صحنه آمدند نفرات دیگری نیز همکاری کردند. گروه نور و صدا شامل خشایار فرخانی( 4 تجربی)، آرن داوودی( 10 کامپیوتر) و تئودور آواکیان( 10 کامپیوتر) بود.

در گروه انتظامات کریستوفر ماناسیانس( 11 ریاضی)، سیون طهماسیان(11 تجربی)، آریاجمشیدیان(11 ریاضی)، یوسف بنایان( 11 حسابداری)، پاردیک ستودیان( 10 ریاضی)، رومیک خدابخشی( 4 ریاضی) و ساسون زیرکی( 11 کامپیوتر) در پخش شیرینی و آب‌میوه و برقراری نظم همکاری کردند.

تهیه شیرینی این جشن را آقای پرویز حکیم‌الهی( که پدربزرگ، پدر و عموی نامبرده، هر سه فیروزبهرامی بوده‌اند) به‌عهده گرفته بود.

مسئولیت سفره هفت‌سین و تزيين را بهشاد بزرگ‌چمی( 11 ریاضی) به‌عهده گرفت که اندرو یعقوبیان( 11 حسابداری) و مازیار آبیاری( 11 ریاضی) نیز به او کمک کردند.

 

 

هماهنگی‌های پشت صحنه را علی گرجیان( 4 تجربی) با همکاری نیما حاجی نصیری( 4 تجربی) ، اشکان نیک‌فر( 4 ریاضی)  و  سپهر راستی ( 4 تجربی) انجام دادند.

در این جشن اعضای انجمن اولیا و مربیان، تعدادی از دبیران، آقای پرویز حکیم الهی و همراهانشان به‌عنوان مهمان ویژه حضور داشتند.

(مارسل داوودی، دانش‌آموز سال‌های پیشین فیروزبهرام نیز چند روز پیش از برگزاری جشن در مدرسه حاضر شد تا به شروین ارغوانی برای نقش حاجی‌فیروز مشاوره بدهد. مارسل پس از فیروزبهرام در چندین نمایش و فیلم نقش ایفا کرده و هم‌چنین به نوشتن نمایشنامه رادیویی مشغول است. او در دورۀ دانش‌آموزیِ خود نقش حاجی‌فیروز را نیز اجرا کرده بود.

 

 

چندین سال است که به همت یک نیک‌اندیش برای دانش‌آموزان و کارکنان فیروزبهرام کتابِ نوروزی تهیه و اهدا میشود. امسال برای هر پایه و برای کارکنان 4 کتاب متفاوت خریداری شده بود که پیش از آغاز جشن بین دانش‌آموزان پخش شد. آقای اردشیر کاویانی، معاون فن‌آوری در تمامی کلاس‌ها حاضر شد و دربارۀ هر کتاب توضیحات جالب‌توجهی داد تا در خوانندگان کتاب‌ها شوق‌ِ لازم را ایجاد کند. با سپاس از خیری که کتاب‌ها را اهدا کرد.

 

 

 

 

خبر: کامران فریدونی، معاون پرورشی فیروزبهرام

عکس‌ها: کامران فریدونی و آرین قدردان( 4 ریاضی)

تعداد مشاهده (768)       نظرات (1)

نظرات کاربران درباره خبر "جشن «به پیشواز نوروز» 1397 در فیروزبهرام"


با درود و ادب به صورتی اتفاقی در حال تحقیق در مورد استاد سید حسن نصر بودم که بین تمام کلمات توضیح دار در سایت کلمه مدرسه فیروزبهرام نظرم را جلب کرد. از بازدید سایت مدرسه و فعالیتها و سادگی و گمنامی ان به وجد امدم و از صمیم قلبم ارزوی بهترین ها را برای تمام فیروزبهرامی ها به ویژه زرتشتیان نیک اندیش و نیک کفتار و تیک کردار ان ارزومندم. در حد بضاعت و اختیار بسیار مفتخر میشوم اگر بتوانم به عنوان ارادت به دانش اموزان نقشی داشته باشم. با مهر و ارادت. وحید.

نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید