26 آذر 1396

لذت ساختن اُریگامی را در فیروزبهرام تجربه کردیم

مولف: بهزاد پرخیده   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
2/8

لذت ساختن اُریگامی را در فیروزبهرام تجربه کردیم

لذت ساختن اُریگامی را در فیروزبهرام تجربه کردیم

اُریگامی (به ژاپنی 折り紙) به معنی«تا کردن کاغذ» است.

به اشیایی که با تا کردن کاغذ، بدون قیچی و چسب می‌سازند اوریگامی می‌گویند. از ابتدایی‌ترین اوریگامی‌ها می‌توان به موشک، قایق و فال اشاره کرد. اما اوریگامی‌ها به همین جا ختم نمی‌شوند. شکل‌های پیچیده‌تری از اوریگامی نیز هست و در رشته‌های گوناگونی مانند معماری، طراحی بسته‌بندی و . . . استفاده می‌شود.

 

 

یکی از موارد استفاده اوریگامی این‌که سازمان فضایی آمریکا- ناسا – با استفاده از ایدۀ اوریگامی یک جسم بزرگ را با تا کردن کوچک کرده و به فضا فرستاده که آن‌جا باز شده است یا اخیراً گلدانی با طرح اوریگامی ساخته‌اند که هماهنگ با بزرگ شدن گیاهی که در آن کاشته شده بزرگ شده و ظرفیت خاک و گیاه بیشتری پیدا می‌کند.

 

 

آن‌چه در بالا خواندید گزیده‌ای از سخنان پدرام سرداری در مراسم صبح‌گاه شنبه 25 آذرماه 1396 بود که با همکاری دوستانش با پرتاب موشک و نشان دادن اوریگامی‌های رنگیِ بزرگ جذاب‌تر نیز شده بود. سپس او از دانش‌آموزان علاقه‌مند دعوت کرد تا برای ساختن اوریگامی در سه زنگ تفریح به کتاب‌خانه مراجعه کنند. این برنامه با استقبال خوب دانش‌آموزان مواجه شد و مراسم صبح‌گاه و زنگ تفریح متفاوتی را برای آن‌ها به‌وجود آورد.

 

 

پدرام سرداری دانش‌جوی ترم 5 شیمی کاربردی، به همراه نوید شهریاری دانشجوی ترم 3 مهندسی صنایع و هم‌کلاسیِ نوید، بردیا آریان‌فر با هم‌کاری یکدیگر این برنامۀ جذاب را اجرا کردند. نام‌بردگان هر سه از دانش‌آموزان سال‌های پیشین فیروزبهرام هستند که برنامه‌شان می‌تواند سرفصل جدید، جذاب و دوسویۀ کانون دانشجویان - فیروزبهرام باشد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

زیر نویس نخستین عکس:

از راست: بردیا آریان‌فر، پدرام سرداری و نوید شهریاری

خبر: کامران فریدونی، معاون پرورشی فیروزبهرام

عکس‌ها: کامران فریدونی و خشایار فرخانی(دانش‌آموز چهارم تجربی)

تعداد مشاهده (598)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "لذت ساختن اُریگامی را در فیروزبهرام تجربه کردیم"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید